O kapele

5. prosince 2017 v 14:29
Vznikli spíš omylem. Vnučka po bílovickém muzikantovi, skladateli a malíři Edvardu Pechovi, Ludmila Skoupá s manželem Josefem přestavovali dům. S vydatnou pomocí několika kamarádů sundali střechu a objevili housle, kontrabas a trubku. Povzbuzeni Starobrněnskou desítkou sedli na laťoví střechy, Pepíček Skoupý donesl kytaru a dle vlastních možností a znalostí začali vyluzovat libé tóny. Kolemjdoucí brněnští lufťáci nadšeně aplaudovali a ŠMIDLI BOYS byli na světě.

Miloš Pech, Lenka Moserová, Ludvík Kutcherauer, Miloš Strnádek, Milan Pokorný, Láďa Veselý, Mirek Bandoch, František Kalod, Lída Skoupá
Vít Kratina, Jiří Picmaus, Bořivoj Prachař, Jan Oppelt, Ivan Štrajt

Psal se rok 1980 a hrálo se "U Strnádků" ve sklepě: Kája Mikuschka a Milan Pokorný (†) hráli na kytaru, Jirka "Picek" Picmaus (†) ovládal tenor banjo a zpěvem skupinu doprovázeli Miloš Strnádek a Láďa "Dědek" Veselý (†).

Ludmila Skoupá, František Kalod, Miloš Strnádek, Jan Oppelt

Postupně sem našli cestu i další: na kytaru hrající Ludva Kutcherauer (†), na banjo Borek Prachař, Ivan Štrajt a Vítek Kratina (†), který doprovázel také na housle. To už se do sklepa nevešli a azyl našli v restauraci "Na Nádraží".

Bořivoj Prachař / Ludvík Kutcherauer

K "Zimmerhakelovi" se sjížděla i parta brněnkých výborných muzikantů a zpěváků: Luboš "Lampa" Dvořák (†), Jan Jirka, Pavel Duben, Laďa Hlučka a Jara Adámek.

Po jedné noční směně v adamovských strojírnách se stavil další výborný muzikant a kytarista: Miloš Pech, syn již zmíněného Edvarda Pecha, dle svého zvyku ostatní zpacifikoval a začala drezúra. Již 50. letého Miloše Strnádka naučil hrát na basu, zaranžoval písničky a stal se kapelníkem. Ze ŠMILDI BOYS, dle přezdívky Ládi "Dědka" Veselého, vznikli BÍLOVIČTÍ DĚDCI.

Miloš Strnádek / Mirek Bandoch, Pavel Křižan

Jak šel čas a svět se točil, přibývali další členové. Franta "Bodlák" Kalod, Honza Oppelt a Dušan Láznička (†) hráli na kytaru, Karel Felix (†), Mirek Bandoch (†), Jirka Jaroš a Jara Zmeškal ovládali foukací hamoniku a zpívali Lída Skoupá a Mirek Hrabec. Přidal se i člen bývalé skupiny PĚNA, Rudolf Trnka.

Jan Oppelt, František Drahovzdal, Vít Kratina / Mirek Bandoch
Miloš Pech, Ludmila Skoupá, Rudolf Trnka, Miloš Strnádek, Bořivoj Prachař

To už se psal rok 1989 a DĚDCI se zase trochu obměnili. Někteří skončili, někteří se přestěhovali a zbytek nám tleská z muzikantského nebe. Přidali se Ríša Slaný (†) s kytarou, Jindra Štrajt s banjem, Pavel Križan (†) s mandolínou a zpívat začala Dáša Hájková.

Richard Slaný

Posledními příchozími jsou Luboš Novák s kontrabasem a Pepa Šolc s klarinetem a saxofonem.
______________________________________________________________________________

První vystoupení DĚDKŮ bylo 19. 3. 1982 k 6. výročí úmrtí Milana "Cihly" Piknera v restauraci "Na Rožku".

Kapela se scházela každé úterý v restauraci "U Ševčíků", kde se konala veřejná vystoupení a Večery trampských písní. Následují další vystoupení: zábava skupiny Rowers, bál Desperádů, Mikulášské zábavy a výroční schůze Sokola. Určitým vrcholem bylo vystoupení na Rakoveckém korbelu, kde jsme v lidovém hlasováni vyhráli 1 hektolitr piva a získali diplomy.

Na veřejné Přehrávce jsme se představili vlastní skladbou Miloše Pecha, Děravá plachta.

Další vystoupení proběhla v Moravanech na výstavě severských psů nebo v Žabovřeskách v hotelu "U Kozáka". Celou tu dobu nás věrně doprovázel kamarád František Drahovzal (†).

Sedmnáct let jsme hrávali na bílovickém závodu malotraktorů Ecce Terra a doprovázeli i amatérský divadelní soubor Bota (Bílovičtí Ohromně Talentovaní Amatéři) při inscenaci Lucerna od Aloise Jiráska.

Posléze jsme přesídlili do Cukrárny na návsi, následovala Obecní hospoda, Sokolovna a Alfa galerie.

Až jsme se vrátili zpět do restaurace "U Ševčíků", kde hrajeme každý pátek v sestavě:
♫ Kytara, zpěv: Rudolf Trnka
♫ Kytara, zpěv: Miloš Pech
♫ Kytara, zpěv: Honza Oppelt
♫ Kontrabas, zpěv: Luboš Novák
♫ Klarinet, saxofon a zpěv: Pepa Šolc
♫ Zpěv a rytmické nástroje (štěrchátka apod.): Dáša Hájková

Ruda Trnka, Pepa Šolc, Luboš Novák, Honza Oppelt, Miloš Pech, Dáša Hájková